PRAKTISK INFO

Start og mål

Løbet starter og slutter ved DGI huset Vejle. Omklædning, cykelparkering og bad er tilgængelig samme sted. 

Regler

Cykelhjelm er obligatorisk. Aerobøjler er ikke tilladt. Følgebiler er ikke tilladt.

Løbet køres på åbne veje. Færdselsloven skal overholdes. Ret dig efter officials anvisninger. 

Flagposter til fods er KUN til stede for at advare DIG om farlige passager. 

Der er ingen præmie for at komme først eller for hurtigste tid. Der er dog mange flotte lodtrækningspræmier, som der bliver trukket lod om blandt de startende ryttere.

På løbsdagen har vi tilladelse til ikke at køre på cykelstierne af hensyn til fodgængernes sikkerhed. Vores ruter er planlagt med dette for øje og skal bruges med omtanke andre dage.

Hvis du vil træne på vore bakker finder du ruteforslag hos VisitVejle.

Ruterne

Rutekortene ligger enkeltvis på Garmin Connect, hvorfra du kan downloade GPS-fil til cykelcomputer. 

Et sikkert løb

Grejsdalsløbet har tiltrådt DCU og DGI’s kodeks for god opførsel. Vi forventer af vore deltagere at de:

  • Overholder færdselsreglerne
  • Retter sig efter officials henvisninger
  • Viser hensyn
  • Har respekt for andre
  • Kender egen begrænsning
  •  

Løbet lever op til DGI klassifikation BLÅ.

 MC Marshalls har ret til at standse øvrig trafik, men du er til enhver tid ansvarlig for din egen færden.

Officials til fods med flag er der for at advare dig om farlige passager. Ikke for at regulere øvrig trafik.

Et rent løb

Vi forventer at vore deltagere:

Smider affald i skraldespande eller dropzoner langs ruten.

Benytter vore depoters toiletter/urinaler eller lader vandet diskret i levende hegn langt fra beboelse. 

Ikke kaster tomme dunke, punkterede slanger og lignende på eller ved vejen.

GDPR

Vi indsamler viden om dit besøg (cookies) for at hjælpe med vores Facebook markedsføring.
Vi beholder tidligere deltageres e-mail adresser i to år for at kunne tilbyde deltagelse igen. Tilladelse kan til enhver tid trækkes tilbage ved at skrive til os.

BESKRIVELSER

Denne superrute er den ultimative udfordring, idet ikke færre end 25 kategoriserede bakker og 2600 højdemeter indgår i denne rute. Mållinjen er på toppen af den ultimative stigning “Gl. Kongevej” midt i Vejle. Inden man giver sig i kast med denne rute, skal man have gennemført en fornuftig forårstræning, idet det er en meget hård rute, der vil være en udfordring for selv veltrænede og rutinerede motionister. Der er i alt tre depoter på ruten, der vel nok er det nærmeste man kommer et bjergløb i Danmark.

En rute på 160 km og 1800 højdemeter omkring Vejle. Ruten er inspireret af Vejles Grand Depart 3. etape i Tour de France 2022. Mållinjen er på toppen af den ultimative stigning “Gl. Kongevej” midt i Vejle.

Ruten byder på 120 km med godt 1400 højdemeter. Selvom det ikke er vores længste rute, er der ikke mange løb i Danmark som kan måle sig med dette med hensyn til terræn. Vores mest populære rute, som henvender sig til den øvede motionist med god forårstræning i benene.

Denne rute henvender sig til motionsryttere, som ikke har prøvet et bakkeløb før, eller de garvede som ikke er kommet helt i gang med sæsonen endnu. Ruten byder på lige knap 1000 højdemeter på under under 85 km. Undervejs er der stort depot med mad og energidrik i Nørup.

Der køres efter GPS spor, og ruten er ikke afmærket. 75 km med 80% grus. Et kaffe-/kagestop undervejs med fri forplejning.

Vores rute for den aktive familie på byder på 20 km cykelsti og vej velegnet til en familietur med et par moderate stigninger. Elcykler er også velkomne

Børn under 13 i følge med voksen kører gratis.

Vi anbefaler parkering på cirkuspladsen, Vestre Engvej. Alternativt parkeringsforslag er ved Regionsbygningen, Damhaven 12.

 85 km120 km165 km220 kmTider
Højen32 km32 km8.00-12.00
Nørup30 km68 km30 km69 km9.00-14:00
Hopballe81 km120 km10.00-13.30
Belle117 km156 km12.30-15:30
Korshøj128 km185 km13.00-17:00

 HøjenNørupHopballeBelleKorshøjMål Chr Winthersvej
Vandxxxxxx
Energidrikxxxxxx
Kaffexxx
Thexxx
Protein boller med pålæg
xxx
Appelsinerxxx
Bananerxxx
Agurkerxxx
Muffinsxxx
Energi gelsxxx
Energibarerxxx
Proteinbarerxxxx

 KategoriLængde i mGennemsnit stigningMax stigning220 km
165 km
120 km85 km
MunkebjergHC 12507,1%15,8%77
Andkærvej-Bjerget212604,2%6,9%1414
Svinholtvej24306%7,9%2222
Gl. Kolding Landevej210105,4%9%2828
Højen Skovvej27306%8,7%3131
Jerlev Hedevej28003,5%9%3737
ØstengårdHC 9358,2%19%50
Jennum111805,6%10,1%48
Jellingvej215705,2%8%22
Vejlevej28305,3%8,9%77
Fårup Bakken23406,5%10,5%58185518
Daldovervej22507,3%11,3%74357335
Blue Horse17407,9%15%83448144
TørskindHC 5609,5%13%87488548
Egtvedpigen212854,1%9,6%91518951
Fandensdal210005,5%10,5%101629962
Kærbøllinghusevej228203%10%10870106 70
Hopballe28505,2%10%120 82
Lerbæk Møllevej28604,8%12%12587
Hestehaven28504,5%6%146108
Bellevej25857,4%12%153116
Rosenvold113404,7%13%169
Hunds Røv135010%16%179124
Askebjerg15509,6%13%182127
Gl. Hornstrupvej15309,4%16%207150
Bøgeagervej210006,6%12%213156
Gl. KongevejHC 52012,2%19,1%216163

Grejsdalsløbet v. Vejle Cykel Motion

Kontakt mail@grejsdalsloebet.dk

Løbstelefon: +45 26 29 00 33

NyhedsbrevHør om vores nye tiltag, hvornår ruter offentliggøres, hvilke fede lodtrækningspræmier vi udlodder til løbet og meget mere.